Mickiewicza 3

Adresy historyczne - Friedrichstr. 3 (Stadt 456)

Rok budowy - 1911

Architekt -

Carl BittmannInwestor -

Richard BrischOpis -

Kamienica z dwoma bocznymi oficynami, czterokondygnacyjna z mieszkalnym poddaszem. Elewacja symetryczna z loggiami balkonowymi po bokach. Zwieńczona szczytem w części środkowej. W szczycie osiem ceramicznych płaskorzeźby z wizerunkami zwierząt. Boczne partie elewacji zaakcentowane pilastrami z kapitelami o formach secesyjnych. W sieni interesujące ceramiczne kafelki o abstrakcyjnych, secesyjnych formach. W oficynie wyróżniają się balkoniki poprowadzone po falistej linii.

Pobierz kartę obiektuDodatkowe informacje -

Niejasna sprawa autora planów – pierwotnie wykonawcą miał być Antoni Sobociński, kolejny projekt wykonawczy przygotowała firma J. Schlesinger & E. Bienia, po czym ostatni projekt jest podpisany nazwiskiem Carla Bittmanna.

 

Właściciele:

1911-1927 - Richard Brisch, w czasie plebiscytu działacz dążącego do niepodległości Górnego Śląska Związku Górnoślązaków (Bund der Oberschlesier). W 1922 kandydował do śląskiego sejmu prowincjonalnego z ramienia Górnośląskiej Katolickiej Partii Ludowej, a w 1923 r. kandydował do Rady Miejskiej z ramienia „Partii średniego stanu i gospodarcza. Bytomska partia obywatelska”.

1937 – Valeska Brisch, zamieszkala na Ostlandstr 31cBibliografia, linki -

AUM Bytom, teczka 877