Mickiewicza 15

Adresy historyczne - Friedrichstr. 15

Rok budowy - 1905

Architekt -

Wilhelm Heller  & Carl BittmannInwestor -

Josef PruschowskiOpis -

Kamienica z boczną oficyną, pięciokondygnacyjna. Elewacja kamienicy symetryczna w stylu nawiązującym do secesji (Jugendstil) z prostymi, kontrastującymi elementami z cegły i tynku. W osi centralnej zwieńczona szczytem. W trzeciej kondygnacji herb cechu piekarzy trzymany przez lwy, w czwartej – inicjały właściciela „JP”

Pobierz kartę obiektuStan zachowania -

Elewacja mimo brudu dobrze zachowana, brak jedynie oryginalnej bramy wjazdowych i części stolarki okiennej. Zachowane ozdobne drzwi wejściowa, drzwi w sieni,cześć drzwi do mieszkań, balustrady schodów oraz balkoników.Dodatkowe informacje -

Pierwszy projekt (rysunki i obliczenia statyczne) Alfonsa Powollika z marca 1905 r. nie został zrealizowany. W kwietniu powstaje drugi projekt (ale tylko elewacji) autorstwa Wilhelma Hellera z Wrocławia, a we wrześniu trzeci projekt - Carl Bittmana. Elewacja w projekcie Bittmana w dużej mierze oparta jest na projekcie Hellera, a układ przestrzenny na projekcie Powollika. Bittmann wykonuj także obliczenia statyczne budowy (w tym konstrukcji stalowych)

 

Przebudowy:

1914 - Pruschowski kupuje działkę leżącą po drugiej stronie podwórka przy Gustaw-Freytag-Str. 14 (ul. Oświęcimska) i łączy obydwie nieruchomości (wyk. Eduard Arndt)

1948 - Odbudowa oficyny

 

Właściciele:

1905-1937 - Josef Pruschowski, piekarz, i jego żona Hedwig

po 1945 r - Bytomskie Zakłady Przemysłu WęglowegoBibliografia, linki -

AUM Bytom, teczka 886