Katowicka 45

Adresy historyczne - Dyngosstr. 62, Kattowitzerstr. 45

Rok budowy - 1901

Architekt -

Josef Piechulek jr.Inwestor -

Oskar BucheltOpis -

Kamienica na planie prostokąta (bez oficyn), czterokondygnacyjna z poddaszem.  Elewacja o formach eklektycznych, symetryczna (z wyjątkiem asymetrycznie usytuowanej bramy wjazdowej). W skrajnych osiach bocznych – spiętrzone wykusze zwieńczone szczytami. Elementy dekoracyjne - florystyczne i antropomorficzne, wyróżniają się śród nich zworniki okien 1. pietra z głową starca i młodej dziewczyny.

Pobierz kartę obiektuStan zachowania -

Uproszczone szczyty, nowe i niestylowe okna mansardowe, brak konsol pod wykuszami (zachowały się tylko ich pozostałości pod lewym wykuszem). Brak bramy wjazdowej, stolarka okienna zachowana częściowo (na 1. piętrze i kilka okien na 3. piętrze), zachowana jedna para drzwi wejściowych do mieszkań na 1. piętrze (pozostałe nowe), oraz drewniana balustrada klatki schodowej. Zachowane także dekoracje stiukowe w bramie wjazdowej i posadzki na półpiętrach klatki schodowej.Dodatkowe informacje -

Elewacja kamienicy została wybudowana wg innego projektu niż zachował się w AUM w Bytomiu. Architekt Josef Piechulek jr., z Gliwic i był właścicielem cegielni w Dąbrowie Górniczej. Jego najbardziej znaną realizacją jest Hotel "Schlesicher Hof"  w Gliwicach.

Właściciele:

1901- Oskar Buchelt, zarządca na kopalni "Wolfgang" w Zaborzu, i jego żona, Julie Buchelt (ur. Trzaskalik), właścicielka nieruchomości przy ul. Korfantego 23, 24 i 25.

1910 - Ferdinand i Emma Thiel, handel meblami

1935- Josef Dudek z Mysłowic
 

Przebudowy:

1912 - Budowa prawego skrzydła (warsztat stolarski) - wyk. Ernst Bienia

1935 - Przebudowa bocznej oficyny (wyk. J.A.M. Schubert)Bibliografia, linki -

AUM w Bytomiu, teczka 507

pl.wikipedia.org/wiki/Hotel_Diament_w_Gliwicach ("Schlesicher Hof")